CodeMars04: Creating.
{{infobox football tournament season
|title= [[Copa Chile]]
|year= 2024
|other_titles= Copa Chile [[Coca-Cola Zero Sugar|Coca-Cola Sin Azúcar]] 2024
|country= [[Chile]]
|dates= {{nowrap|27 April – TBD 2024}}
|num_teams= 79
|champions=
|runner-up=
|matches= 9
|goals= 24
|continentalcup1=[[2025 Copa Libertadores|Copa Libertadores]]
|continentalcup1 qualifiers=
|top goal scorer=
|prevseason= [[2023 Copa Chile|2023]]
|nextseason= ''[[2025 Copa Chile|2025]]''
|updated= 27 April 2024
}}
The '''2024 Copa Chile''' (officially known as '''Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar 2024''' due to its sponsorship),<ref name="Copa 2024">{{cite news|url=https://campeonatochileno.cl/notici...vo-naming-y-cruces-definidos|title=Bienvenida oficial a la Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar: nuevo naming y cruces definidos|trans-title=Official welcome to the Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar: new naming and matchups set|publisher=Campeonato Chileno|language=es|date=27 April 2024|access-date=28 April 2024}}</ref> is the 44th edition of the [[Copa Chile]], the country's national [[association football|football]] cup tournament. The tournament began on 27 April 2024.
[[Colo-Colo]] are the defending champions.
== Format ==
For this edition, the Copa Chile will keep the format implemented in [[2023 Copa Chile|2023]], with a preliminary stage involving amateur clubs affiliated to [[Asociación Nacional de Fútbol Amateur|ANFA]], a regional stage where teams from [[Chilean Primera División|Primera División]], [[Primera B de Chile|Primera B]], and [[Segunda División de Chile|Segunda División Profesional]] will enter the competition comprised by four geographical zones of 16 teams, and a national stage involving the four regional stage winners. In each regional zone, four rounds are played: round of 16, quarter-finals, semi-finals, and the finals; the round of 16 matches will be played as single-legged ties, whilst the other rounds will be played in a double-legged fashion. In the national stage, the regional winners will play two semi-finals with their winners playing the final to decide the champion.
In addition to that, the 2024 Copa Chile introduced an opening match, which involved a team representing the [[Juan Fernández Islands]] and Primera B side [[Santiago Wanderers]], played in [[San Juan Bautista, Chile|San Juan Bautista]], Juan Fernández.<ref>{{cite news|url=https://www.anfp.cl/noticia/38022/c...-un-inicio-en-el-chile-insular|title=Comienza la Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar: Más partidos y un inicio en el Chile Insular|trans-title=The Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar starts: More matches and a start in Insular Chile|publisher=[[Asociación Nacional de Fútbol Profesional|ANFP]]|language=es|date=19 April 2024|access-date=28 April 2024}}</ref>
== Prizes ==
The champions of this edition will be entitled to earn the right to compete in the [[2025 Copa Libertadores]], taking the ''Chile 4'' berth, and will also earn the right to play the 2025 [[Supercopa de Chile]] against the [[2024 Chilean Primera División|2024 Campeonato Nacional]] champions.
== Schedule ==
{| class="wikitable" style="text-align: center"
! colspan=2| Round !! Draw date !! First leg !! Second leg
|-
| colspan=2| Preliminary stage || 17 April 2024<ref name="Preliminary draw">{{cite news|url=https://redgol.cl/campeonato-nacion...rimeros-cruces-en-la-copa-chile-2024|title=La Tercera A toma protagonismo: Confirman los primeros cruces en la Copa Chile 2024|trans-title=Tercera A takes center stage: The first matches in the 2024 Copa Chile are confirmed|publisher=RedGol|language=es|date=17 April 2024|access-date=28 April 2024}}</ref> || 27–29 April 2024 || 5 May 2024
|-
| rowspan=4| Regional stage || Round of 16 || rowspan=6| 26 April 2024<ref name="Regional stage draw">{{cite news|url=https://www.adnradio.cl/2024/04/26/...ara-el-torneo-a-lo-largo-del-pais/|title=Copa Chile 2024: cómo es el formato y cómo se jugará el torneo a lo largo del país|trans-title=2024 Copa Chile: how is the format and how will be the tournament be played throughout the country|publisher=ADN Radio|language=es|date=26 April 2024|access-date=28 April 2024}}</ref> || colspan=2| TBD 2024
|-
| Quarter-finals ||colspan=2 rowspan=5| TBD 2024
|-
| Semi-finals
|-
| Finals
|-
| rowspan=2| National stage || Semi-finals
|-
| Final
|}
== Teams ==
79 clubs take part in this edition of the Copa Chile: 16 from the [[Chilean Primera División|Primera División]], 16 from the [[Primera B de Chile|Primera B]], 14 from the [[Segunda División de Chile|Segunda División Profesional]], 14 from [[Tercera A (Chile)|Tercera A]], 16 from regional amateur leagues, and three invited teams.
===Primera A===
{{Div col|colwidth=18em}}
* [[Audax Italiano]]
* [[C.D. Cobreloa|Cobreloa]]
* [[C.D. Cobresal|Cobresal]]
* [[Colo-Colo]]
* [[Coquimbo Unido]]
* [[Deportes Copiapó]]
* [[Deportes Iquique]]
* [[Everton de Viña del Mar|Everton]]
* [[Huachipato FC|Huachipato]]
* [[Ñublense]]
* [[O'Higgins F.C.|O'Higgins]]
* [[Club Deportivo Palestino|Palestino]]
* [[Unión Española]]
* [[Unión La Calera]]
* [[Club Deportivo Universidad Católica|Universidad Católica]]
* [[Club Universidad de Chile|Universidad de Chile]]
{{div col end}}
===Primera B===
{{Div col|colwidth=18em}}
* [[A.C. Barnechea|Barnechea]]
* [[Curicó Unido]]
* [[C.D. Antofagasta|Deportes Antofagasta]]
* [[Deportes La Serena]]
* [[Deportes Limache]]
* [[Deportes Recoleta]]
* [[Deportes Santa Cruz]]
* [[Deportes Temuco]]
* [[Deportes Magallanes|Magallanes]]
* [[Rangers de Talca|Rangers]]
* [[San Luis de Quillota|San Luis]]
* [[San Marcos de Arica]]
* [[Santiago Morning]]
* [[Santiago Wanderers]]
* [[Unión San Felipe]]
* [[C.D. Universidad de Concepción|Universidad de Concepción]]
{{div col end}}
===Segunda División===
{{Div col|colwidth=18em}}
* [[Concón National]]
* [[Deportes Concepción (Chile)|Deportes Concepción]]
* [[Deportes Linares]]
* [[Deportes Melipilla]]
* [[Deportes Puerto Montt]]
* Deportes Rengo
* [[C.D. Arturo Fernández Vial|Fernández Vial]]
* [[General Velásquez]]
* [[Lautaro de Buin]]
* [[Provincial Osorno]]
* [[Provincial Ovalle]]
* [[Real Juventud San Joaquín|Real San Joaquín]]
* [[San Antonio Unido]]
* [[CD Trasandino|Trasandino]]
{{div col end}}
===Tercera División A===
{{Div col|colwidth=18em}}
* Brujas de Salamanca
* Chimbarongo
* [[CD Colchagua|Colchagua]]
* Comunal Cabrero
* [[Constitución Unido]]
* [[Deportes Colina]]
* Deportes Quillón
* [[Deportes Valdivia]]
* [[Deportes Iberia|Iberia]]
* Imperial Unido
* [[Municipal Mejillones]]
* [[Municipal Puente Alto]]
* Santiago City
* Unión Compañías
{{div col end}}
===Regional amateur clubs===
{{Div col|colwidth=18em}}
* Alas Portuarias
* Barcelona
* Central Norte
* Colo-Colo (Chile Chico)
* El Lucero
* Ferroviarios
* Halcones
* Juvenil Seminario
* Legua Juniors
* Marcos Trincado
* Miramar
* Norte Unido
* Presidente Ibáñez
* San Antonio Unido (Temuco)
* Unión Wanderers
* Vicente Pérez
{{div col end}}
===Invited teams===
{{Div col|colwidth=18em}}
* 11 de Septiembre
* Glorias Navales
* [[Juan Fernández Islands]]
{{div col end}}
== Preliminary stage ==
The pairings for the preliminary stage were announced by the ANFA on 17 April 2024.<ref name="Preliminary draw"/> The participating clubs were split into two groups, one of them made of regional ANFA clubs and the other one featuring the Tercera División A teams. They were then drawn against a team in their group, according to geographical and safety criteria. Matches in this round will be played from 27 April to 5 May 2024.
=== Opening match ===
The opening match of the competition was played on 27 April 2024.
{{Football box collapsible
|date = {{Start date|2024|4|27|df=y}}
|time = {{UTZ|12:30|-4}}
|team1 = '''[[Juan Fernández Islands]]'''
|team2 = [[Santiago Wanderers]]
|score = 1–2
|report = https://campeonatochileno.cl/noticia/10681/wanderers-triunfo-en-el-archipielago-de-juan-fernandez
|goals1 =
*O. Salas {{goal|74|pen.}}
|goals2 =
*Ponce {{goal|71}}
*Pereyra {{goal|86}}
|stadium = Municipal de Juan Fernández
|location = [[San Juan Bautista, Chile|San Juan Bautista]]
|attendance =
|referee = Nicolás Millas
}}
=== Tercera División preliminaries ===
{{TwoLegStart}}
|+Tercera División
{{TwoLegResult|[[Municipal Mejillones]]||1|[[Deportes Colina]]||0–1|}}
{{TwoLegResult|Unión Compañías||2|Brujas de Salamanca||1–1|}}
{{TwoLegResult|Chimbarongo||3|Santiago City||4–2|}}
{{TwoLegResult|[[CD Colchagua|Colchagua]]||4|Municipal Puente Alto||{{small|28 Apr}}|}}
{{TwoLegResult|Deportes Quillón||5|Constitución Unido||4–3|}}
{{TwoLegResult|Comunal Cabrero||6|[[Deportes Iberia|Iberia]]||1–0|}}
{{TwoLegResult|Imperial Unido||7|[[Deportes Valdivia]]||1–0|}}
|}
Source: En El Camarín<ref name=EEC>{{cite web |title=Copa Chile Fase Previa ANFA 2024 |url=https://enelcamarin.cl/joomsport_season/copa-chile-fase-previa-anfa-2024/?action=calendar |publisher=En El Camarín |access-date=28 April 2024}}</ref>
=== Regional amateur preliminaries ===
The regional representatives from [[Arica y Parinacota Region|Arica y Parinacota]] (11 de Septiembre), [[Tarapacá Region|Tarapacá]] (Norte Unido), [[Antofagasta Region|Antofagasta]] (Central Norte), [[Atacama Region|Atacama]] (Barcelona), [[Aysén Region|Aysén]], and [[Magallanes Region|Magallanes]] (Presidente Ibáñez) did not participate in this stage and instead were given a bye to the regional stage given the condition of remoteness of their respective regions.
{{TwoLegStart}}
|+Amateur clubs
{{TwoLegResult|Unión Glorias Navales||1|Miramar||{{small|28 Apr}}|}}
{{TwoLegResult|El Lucero||2|Juvenil Seminario||{{small|29 Apr}}|}}
{{TwoLegResult|San Antonio Unido (Temuco)||3|Ferroviarios||{{small|28 Apr}}|}}
{{TwoLegResult|Unión Wanderers||4|Vicente Pérez||0–0|}}
|}
Source: En El Camarín<ref name=EEC/>
=== Aysén preliminary ===
The [[Aysén Region|Aysén]] regional association opted to hold a triangular tournament between its three representatives (Alas Portuarias, Colo-Colo (Chile Chico), and Halcones) to decide the Aysén representative in the regional stage of the competition. Matches will be played from 27 April to 1 May 2024 in [[Coyhaique]].<ref>{{cite news|url=https://www.diarioregionalaysen.cl/...reparan-para-la-copa-chile-2024|title=Equipos de la Región de Aysén se preparan para la Copa Chile 2024|trans-title=Aysén Region teams prepare themselves for the 2024 Copa Chile|publisher=Diario Regional Aysén|language=es|date=24 April 2024|access-date=28 April 2024}}</ref>
{{#invoke:Sports table|main|style=football
|source=[https://enelcamarin.cl/joomsport_season/copa-chile-fase-previa-anfa-2024/ En El Camarín]
|show_matches=true |matches_style=FBR
<!--Update team positions here-->
|team_order=ALP, HAL, CCC
<!--Update team qualifications here (defined below)-->
|result1=RS
<!--Update team results here and then (if needed) positions above. Don't forget to update the date (update parameter)-->
|update=27 April 2024
|win_ALP=1 |draw_ALP=0 |loss_ALP=0 |gf_ALP=3 |ga_ALP=2
|win_CCC=0 |draw_CCC=0 |loss_CCC=1 |gf_CCC=2 |ga_CCC=3
|win_HAL=0 |draw_HAL=0 |loss_HAL=0 |gf_HAL=0 |ga_HAL=0
<!--Team definitions (wikilinks in table)-->
|name_ALP=Alas Portuarias
|name_CCC=Colo-Colo (Chile Chico)
|name_HAL=Halcones
<!--Table settings and rules-->
|class_rules=1) Points, 2) Goal difference, 3) Goals for, 4) Drawing of lots.
<!--Qualification column definitions-->
|res_col_header=Q
|col_RS=green1 |text_RS={{nowrap|Advance to [[#Regional stage|Regional stage]]}}
|match_ALP_CCC=3–2
|match_ALP_HAL=null
|match_CCC_ALP=null
|match_CCC_HAL=null
|match_HAL_ALP={{small|1 May}}
|match_HAL_CCC={{small|28 Apr}}
}}
== Regional stage ==
The draw for the regional stage was held on 26 April 2024.<ref name="Regional stage draw"/> The 64 participating teams were split into four zones (North, Central-North, Central-South, and South) and drawn against a team from their same regional zone. Ties in the round of 16 will be single-legged, ties from the quarter-finals onwards will be double-legged.
=== North Zone ===
==== Bracket ====
{{16TeamBracket|legs=1/2/2/2|aggregate=y
| team-width = 180|nowrap=y
| RD1 = Round of 16
| RD2 = Quarter-finals
| RD3 = Semi-finals
| RD4 = Finals
| RD1-seed1 =
| RD1-team1 = Barcelona
| RD1-score1 =
| RD1-seed2 = 7
| RD1-team2 = [[C.D. Cobreloa|Cobreloa]]
| RD1-score2 =
| RD1-seed3 =
| RD1-team3 = 11 de Septiembre
| RD1-score3 =
| RD1-seed4 = 29
| RD1-team4 = [[San Marcos de Arica]]
| RD1-score4 =
| RD1-seed5 =
| RD1-team5 = Norte Unido
| RD1-score5 =
| RD1-seed6 = 19
| RD1-team6 = [[Deportes Iquique]]
| RD1-score6 =
| RD1-seed7 =
| RD1-team7 = Central Norte
| RD1-score7 =
| RD1-seed8 = 17
| RD1-team8 = [[C.D. Antofagasta|Deportes Antofagasta]]
| RD1-score8 =
| RD1-seed9 = 45
| RD1-team9 = [[Provincial Ovalle]]
| RD1-score9 =
| RD1-seed10 = 13
| RD1-team10 = [[C.D. Cobresal|Cobresal]]
| RD1-score10 =
| RD1-seed11 =
| RD1-team11 = Winners Tercera División 1
| RD1-score11 =
| RD1-seed12 = 30
| RD1-team12 = [[Deportes Copiapó]]
| RD1-score12 =
| RD1-seed13 = 44
| RD1-team13 = [[CD Trasandino|Trasandino]]
| RD1-score13 =
| RD1-seed14 = 20
| RD1-team14 = [[Deportes La Serena]]
| RD1-score14 =
| RD1-seed15 =
| RD1-team15 = Winners Tercera División 2
| RD1-score15 =
| RD1-seed16 = 15
| RD1-team16 = [[Coquimbo Unido]]
| RD1-score16 =
| RD2-seed1 =
| RD2-team1 =
| RD2-score1-1 =
| RD2-score1-2 =
| RD2-score1-agg =
| RD2-seed2 =
| RD2-team2 =
| RD2-score2-1 =
| RD2-score2-2 =
| RD2-score2-agg =
| RD2-seed3 =
| RD2-team3 =
| RD2-score3-1 =
| RD2-score3-2 =
| RD2-score3-agg =
| RD2-seed4 =
| RD2-team4 =
| RD2-score4-1 =
| RD2-score4-2 =
| RD2-score4-agg =
| RD2-seed5 =
| RD2-team5 =
| RD2-score5-1 =
| RD2-score5-2 =
| RD2-score5-agg =
| RD2-seed6 =
| RD2-team6 =
| RD2-score6-1 =
| RD2-score6-2 =
| RD2-score6-agg =
| RD2-seed7 =
| RD2-team7 =
| RD2-score7-1 =
| RD2-score7-2 =
| RD2-score7-agg =
| RD2-seed8 =
| RD2-team8 =
| RD2-score8-1 =
| RD2-score8-2 =
| RD2-score8-agg =
| RD3-seed1 =
| RD3-team1 =
| RD3-score1-1 =
| RD3-score1-2 =
| RD3-score1-agg =
| RD3-seed2 =
| RD3-team2 =
| RD3-score2-1 =
| RD3-score2-2 =
| RD3-score2-agg =
| RD3-seed3 =
| RD3-team3 =
| RD3-score3-1 =
| RD3-score3-2 =
| RD3-score3-agg =
| RD3-seed4 =
| RD3-team4 =
| RD3-score4-1 =
| RD3-score4-2 =
| RD3-score4-agg =
| RD4-seed1 =
| RD4-team1 =
| RD4-score1-1 =
| RD4-score1-2 =
| RD4-score1-agg =
| RD4-seed2 =
| RD4-team2 =
| RD4-score2-1 =
| RD4-score2-2 =
| RD4-score2-agg =
}}
==== Round of 16 ====
{{OneLegStart}}
{{OneLegResult|Barcelona|||[[C.D. Cobreloa|Cobreloa]]|}}
{{OneLegResult|11 de Septiembre|||[[San Marcos de Arica]]|}}
{{OneLegResult|Norte Unido|||[[Deportes Iquique]]|}}
{{OneLegResult|Central Norte|||[[C.D. Antofagasta|Deportes Antofagasta]]|}}
{{OneLegResult|[[Provincial Ovalle]]|||[[C.D. Cobresal|Cobresal]]|}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 1|||[[Deportes Copiapó]]|}}
{{OneLegResult|[[CD Trasandino|Trasandino]]|||[[Deportes La Serena]]|}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 2|||[[Coquimbo Unido]]|}}
|}
=== Central–North Zone ===
==== Bracket ====
{{16TeamBracket|legs=1/2/2/2|aggregate=y
| team-width = 180|nowrap=y
| RD1 = Round of 16
| RD2 = Quarter-finals
| RD3 = Semi-finals
| RD4 = Finals
| RD1-seed1 =
| RD1-team1 = Winners Tercera División 4
| RD1-score1 =
| RD1-seed2 = 2
| RD1-team2 = [[Club Universidad de Chile|Universidad de Chile]]
| RD1-score2 =
| RD1-seed3 = 37
| RD1-team3 = [[San Antonio Unido]]
| RD1-score3 =
| RD1-seed4 = 21
| RD1-team4 = [[Unión La Calera]]
| RD1-score4 =
| RD1-seed5 = 36
| RD1-team5 = [[Deportes Melipilla]]
| RD1-score5 =
| RD1-seed6 = 23
| RD1-team6 = [[Unión San Felipe]]
| RD1-score6 =
| RD1-seed7 = 27
| RD1-team7 = [[San Luis de Quillota|San Luis]]
| RD1-score7 =
| RD1-seed8 = 8
| RD1-team8 = [[Everton de Viña del Mar|Everton]]
| RD1-score8 =
| RD1-seed9 =
| RD1-team9 = Winners Amateur 1
| RD1-score9 =
| RD1-seed10 = 4
| RD1-team10 = [[Club Deportivo Universidad Católica|Universidad Católica]]
| RD1-score10 =
| RD1-seed11 =
| RD1-team11 = [[Concón National]]
| RD1-score11 =
| RD1-seed12 =
| RD1-team12 = [[Santiago Wanderers]]
| RD1-score12 =
| RD1-seed13 = 42
| RD1-team13 = [[Deportes Limache]]
| RD1-score13 =
| RD1-seed14 = 25
| RD1-team14 = [[A.C. Barnechea|Barnechea]]
| RD1-score14 =
| RD1-seed15 =
| RD1-team15 = Winners Tercera División 3
| RD1-score15 =
| RD1-seed16 = 6
| RD1-team16 = [[Club Deportivo Palestino|Palestino]]
| RD1-score16 =
| RD2-seed1 =
| RD2-team1 =
| RD2-score1-1 =
| RD2-score1-2 =
| RD2-score1-agg =
| RD2-seed2 =
| RD2-team2 =
| RD2-score2-1 =
| RD2-score2-2 =
| RD2-score2-agg =
| RD2-seed3 =
| RD2-team3 =
| RD2-score3-1 =
| RD2-score3-2 =
| RD2-score3-agg =
| RD2-seed4 =
| RD2-team4 =
| RD2-score4-1 =
| RD2-score4-2 =
| RD2-score4-agg =
| RD2-seed5 =
| RD2-team5 =
| RD2-score5-1 =
| RD2-score5-2 =
| RD2-score5-agg =
| RD2-seed6 =
| RD2-team6 =
| RD2-score6-1 =
| RD2-score6-2 =
| RD2-score6-agg =
| RD2-seed7 =
| RD2-team7 =
| RD2-score7-1 =
| RD2-score7-2 =
| RD2-score7-agg =
| RD2-seed8 =
| RD2-team8 =
| RD2-score8-1 =
| RD2-score8-2 =
| RD2-score8-agg =
| RD3-seed1 =
| RD3-team1 =
| RD3-score1-1 =
| RD3-score1-2 =
| RD3-score1-agg =
| RD3-seed2 =
| RD3-team2 =
| RD3-score2-1 =
| RD3-score2-2 =
| RD3-score2-agg =
| RD3-seed3 =
| RD3-team3 =
| RD3-score3-1 =
| RD3-score3-2 =
| RD3-score3-agg =
| RD3-seed4 =
| RD3-team4 =
| RD3-score4-1 =
| RD3-score4-2 =
| RD3-score4-agg =
| RD4-seed1 =
| RD4-team1 =
| RD4-score1-1 =
| RD4-score1-2 =
| RD4-score1-agg =
| RD4-seed2 =
| RD4-team2 =
| RD4-score2-1 =
| RD4-score2-2 =
| RD4-score2-agg =
}}
==== Round of 16 ====
{{OneLegStart}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 4|||[[Club Universidad de Chile|Universidad de Chile]]|}}
{{OneLegResult|[[San Antonio Unido]]|||[[Unión La Calera]]|}}
{{OneLegResult|[[Deportes Melipilla]]|||[[Unión San Felipe]]|}}
{{OneLegResult|[[San Luis de Quillota|San Luis]]|||[[Everton de Viña del Mar|Everton]]|}}
{{OneLegResult|Winners Amateur 1|||[[Club Deportivo Universidad Católica|Universidad Católica]]|}}
{{OneLegResult|[[Concón National]]|||[[Santiago Wanderers]]|}}
{{OneLegResult|[[Deportes Limache]]|||[[A.C. Barnechea|Barnechea]]|}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 3|||[[Club Deportivo Palestino|Palestino]]|}}
|}
=== Central–South Zone ===
==== Bracket ====
{{16TeamBracket|legs=1/2/2/2|aggregate=y
| team-width = 180|nowrap=y
| RD1 = Round of 16
| RD2 = Quarter-finals
| RD3 = Semi-finals
| RD4 = Finals
| RD1-seed1 =
| RD1-team1 = Winners Tercera División 5
| RD1-score1 =
| RD1-seed2 = 1
| RD1-team2 = [[Colo-Colo]]
| RD1-score2 =
| RD1-seed3 = 40
| RD1-team3 = [[Lautaro de Buin]]
| RD1-score3 =
| RD1-seed4 = 12
| RD1-team4 = [[O'Higgins F.C.|O'Higgins]]
| RD1-score4 =
| RD1-seed5 = 47
| RD1-team5 = Deportes Rengo
| RD1-score5 =
| RD1-seed6 = 35
| RD1-team6 = [[Deportes Santa Cruz]]
| RD1-score6 =
| RD1-seed7 = 39
| RD1-team7 = [[Deportes Recoleta]]
| RD1-score7 =
| RD1-seed8 = 10
| RD1-team8 = [[Audax Italiano]]
| RD1-score8 =
| RD1-seed9 =
| RD1-team9 = Marcos Trincado
| RD1-score9 =
| RD1-seed10 = 3
| RD1-team10 = [[Unión Española]]
| RD1-score10 =
| RD1-seed11 = 49
| RD1-team11 = [[Real Juventud San Joaquín|Real San Joaquín]]
| RD1-score11 =
| RD1-seed12 = 24
| RD1-team12 = [[Santiago Morning]]
| RD1-score12 =
| RD1-seed13 = 38
| RD1-team13 = [[General Velásquez]]
| RD1-score13 =
| RD1-seed14 = 22
| RD1-team14 = [[Curicó Unido]]
| RD1-score14 =
| RD1-seed15 =
| RD1-team15 = Winners Amateur 2
| RD1-score15 =
| RD1-seed16 = 5
| RD1-team16 = [[Deportes Magallanes|Magallanes]]
| RD1-score16 =
| RD2-seed1 =
| RD2-team1 =
| RD2-score1-1 =
| RD2-score1-2 =
| RD2-score1-agg =
| RD2-seed2 =
| RD2-team2 =
| RD2-score2-1 =
| RD2-score2-2 =
| RD2-score2-agg =
| RD2-seed3 =
| RD2-team3 =
| RD2-score3-1 =
| RD2-score3-2 =
| RD2-score3-agg =
| RD2-seed4 =
| RD2-team4 =
| RD2-score4-1 =
| RD2-score4-2 =
| RD2-score4-agg =
| RD2-seed5 =
| RD2-team5 =
| RD2-score5-1 =
| RD2-score5-2 =
| RD2-score5-agg =
| RD2-seed6 =
| RD2-team6 =
| RD2-score6-1 =
| RD2-score6-2 =
| RD2-score6-agg =
| RD2-seed7 =
| RD2-team7 =
| RD2-score7-1 =
| RD2-score7-2 =
| RD2-score7-agg =
| RD2-seed8 =
| RD2-team8 =
| RD2-score8-1 =
| RD2-score8-2 =
| RD2-score8-agg =
| RD3-seed1 =
| RD3-team1 =
| RD3-score1-1 =
| RD3-score1-2 =
| RD3-score1-agg =
| RD3-seed2 =
| RD3-team2 =
| RD3-score2-1 =
| RD3-score2-2 =
| RD3-score2-agg =
| RD3-seed3 =
| RD3-team3 =
| RD3-score3-1 =
| RD3-score3-2 =
| RD3-score3-agg =
| RD3-seed4 =
| RD3-team4 =
| RD3-score4-1 =
| RD3-score4-2 =
| RD3-score4-agg =
| RD4-seed1 =
| RD4-team1 =
| RD4-score1-1 =
| RD4-score1-2 =
| RD4-score1-agg =
| RD4-seed2 =
| RD4-team2 =
| RD4-score2-1 =
| RD4-score2-2 =
| RD4-score2-agg =
}}
==== Round of 16 ====
{{OneLegStart}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 5|||[[Colo-Colo]]|}}
{{OneLegResult|[[Lautaro de Buin]]|||[[O'Higgins F.C.|O'Higgins]]|}}
{{OneLegResult|Deportes Rengo|||[[Deportes Santa Cruz]]|}}
{{OneLegResult|[[Deportes Recoleta]]|||[[Audax Italiano]]|}}
{{OneLegResult|Marcos Trincado|||[[Unión Española]]|}}
{{OneLegResult|[[Real Juventud San Joaquín|Real San Joaquín]]|||[[Santiago Morning]]|}}
{{OneLegResult|[[General Velásquez]]|||[[Curicó Unido]]|}}
{{OneLegResult|Winners Amateur 2|||[[Deportes Magallanes|Magallanes]]|}}
|}
=== South Zone ===
==== Bracket ====
{{16TeamBracket|legs=1/2/2/2|aggregate=y
| team-width = 180|nowrap=y
| RD1 = Round of 16
| RD2 = Quarter-finals
| RD3 = Semi-finals
| RD4 = Finals
| RD1-seed1 =
| RD1-team1 = Winners Amateur 3
| RD1-score1 =
| RD1-seed2 = 18
| RD1-team2 = [[Ñublense]]
| RD1-score2 =
| RD1-seed3 =
| RD1-team3 = Winners Tercera División 6
| RD1-score3 =
| RD1-seed4 = 26
| RD1-team4 = [[Rangers de Talca|Rangers]]
| RD1-score4 =
| RD1-seed5 = 54
| RD1-team5 = [[Deportes Linares]]
| RD1-score5 =
| RD1-seed6 = 34
| RD1-team6 = [[Deportes Concepción (Chile)|Deportes Concepción]]
| RD1-score6 =
| RD1-seed7 =
| RD1-team7 = Winners Amateur 4
| RD1-score7 =
| RD1-seed8 = 11
| RD1-team8 = [[C.D. Universidad de Concepción|Universidad de Concepción]]
| RD1-score8 =
| RD1-seed9 =
| RD1-team9 = Presidente Ibáñez
| RD1-score9 =
| RD1-seed10 = 9
| RD1-team10 = [[Huachipato FC|Huachipato]]
| RD1-score10 =
| RD1-seed11 =
| RD1-team11 = Winners Tercera División 7
| RD1-score11 =
| RD1-seed12 = 33
| RD1-team12 = [[C.D. Arturo Fernández Vial|Fernández Vial]]
| RD1-score12 =
| RD1-seed13 =
| RD1-team13 = Aysén preliminary winner
| RD1-score13 =
| RD1-seed14 = 28
| RD1-team14 = [[Deportes Puerto Montt]]
| RD1-score14 =
| RD1-seed15 = 48
| RD1-team15 = [[Provincial Osorno]]
| RD1-score15 =
| RD1-seed16 = 16
| RD1-team16 = [[Deportes Temuco]]
| RD1-score16 =
| RD2-seed1 =
| RD2-team1 =
| RD2-score1-1 =
| RD2-score1-2 =
| RD2-score1-agg =
| RD2-seed2 =
| RD2-team2 =
| RD2-score2-1 =
| RD2-score2-2 =
| RD2-score2-agg =
| RD2-seed3 =
| RD2-team3 =
| RD2-score3-1 =
| RD2-score3-2 =
| RD2-score3-agg =
| RD2-seed4 =
| RD2-team4 =
| RD2-score4-1 =
| RD2-score4-2 =
| RD2-score4-agg =
| RD2-seed5 =
| RD2-team5 =
| RD2-score5-1 =
| RD2-score5-2 =
| RD2-score5-agg =
| RD2-seed6 =
| RD2-team6 =
| RD2-score6-1 =
| RD2-score6-2 =
| RD2-score6-agg =
| RD2-seed7 =
| RD2-team7 =
| RD2-score7-1 =
| RD2-score7-2 =
| RD2-score7-agg =
| RD2-seed8 =
| RD2-team8 =
| RD2-score8-1 =
| RD2-score8-2 =
| RD2-score8-agg =
| RD3-seed1 =
| RD3-team1 =
| RD3-score1-1 =
| RD3-score1-2 =
| RD3-score1-agg =
| RD3-seed2 =
| RD3-team2 =
| RD3-score2-1 =
| RD3-score2-2 =
| RD3-score2-agg =
| RD3-seed3 =
| RD3-team3 =
| RD3-score3-1 =
| RD3-score3-2 =
| RD3-score3-agg =
| RD3-seed4 =
| RD3-team4 =
| RD3-score4-1 =
| RD3-score4-2 =
| RD3-score4-agg =
| RD4-seed1 =
| RD4-team1 =
| RD4-score1-1 =
| RD4-score1-2 =
| RD4-score1-agg =
| RD4-seed2 =
| RD4-team2 =
| RD4-score2-1 =
| RD4-score2-2 =
| RD4-score2-agg =
}}
==== Round of 16 ====
{{OneLegStart}}
{{OneLegResult|Winners Amateur 3|||[[Ñublense]]|}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 6|||[[Rangers de Talca|Rangers]]|}}
{{OneLegResult|[[Deportes Linares]]|||[[Deportes Concepción (Chile)|Deportes Concepción]]|}}
{{OneLegResult|Winners Amateur 4|||[[C.D. Universidad de Concepción|Universidad de Concepción]]|}}
{{OneLegResult|Presidente Ibáñez|||[[Huachipato FC|Huachipato]]|}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 7|||[[C.D. Arturo Fernández Vial|Fernández Vial]]|}}
{{OneLegResult|Aysén preliminary winner|||[[Deportes Puerto Montt]]|}}
{{OneLegResult|[[Provincial Osorno]]|||[[Deportes Temuco]]|}}
|}
== See also ==
* [[2024 Chilean Primera División]]
* [[2024 Primera B de Chile]]
* [[2024 Supercopa de Chile]]
== References ==
{{reflist}}
{{Copa Chile}}
{{2024 in South American football (CONMEBOL)}}
{{DEFAULTSORT:2024 Copa Chile}}
[[Category:2024 domestic association football cups|Chile]]
[[Category:Copa Chile seasons|2024]]
[[Category:2024 in Chilean football|Copa Chile]]
Okumaya devam et...
{{infobox football tournament season
|title= [[Copa Chile]]
|year= 2024
|other_titles= Copa Chile [[Coca-Cola Zero Sugar|Coca-Cola Sin Azúcar]] 2024
|country= [[Chile]]
|dates= {{nowrap|27 April – TBD 2024}}
|num_teams= 79
|champions=
|runner-up=
|matches= 9
|goals= 24
|continentalcup1=[[2025 Copa Libertadores|Copa Libertadores]]
|continentalcup1 qualifiers=
|top goal scorer=
|prevseason= [[2023 Copa Chile|2023]]
|nextseason= ''[[2025 Copa Chile|2025]]''
|updated= 27 April 2024
}}
The '''2024 Copa Chile''' (officially known as '''Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar 2024''' due to its sponsorship),<ref name="Copa 2024">{{cite news|url=https://campeonatochileno.cl/notici...vo-naming-y-cruces-definidos|title=Bienvenida oficial a la Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar: nuevo naming y cruces definidos|trans-title=Official welcome to the Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar: new naming and matchups set|publisher=Campeonato Chileno|language=es|date=27 April 2024|access-date=28 April 2024}}</ref> is the 44th edition of the [[Copa Chile]], the country's national [[association football|football]] cup tournament. The tournament began on 27 April 2024.
[[Colo-Colo]] are the defending champions.
== Format ==
For this edition, the Copa Chile will keep the format implemented in [[2023 Copa Chile|2023]], with a preliminary stage involving amateur clubs affiliated to [[Asociación Nacional de Fútbol Amateur|ANFA]], a regional stage where teams from [[Chilean Primera División|Primera División]], [[Primera B de Chile|Primera B]], and [[Segunda División de Chile|Segunda División Profesional]] will enter the competition comprised by four geographical zones of 16 teams, and a national stage involving the four regional stage winners. In each regional zone, four rounds are played: round of 16, quarter-finals, semi-finals, and the finals; the round of 16 matches will be played as single-legged ties, whilst the other rounds will be played in a double-legged fashion. In the national stage, the regional winners will play two semi-finals with their winners playing the final to decide the champion.
In addition to that, the 2024 Copa Chile introduced an opening match, which involved a team representing the [[Juan Fernández Islands]] and Primera B side [[Santiago Wanderers]], played in [[San Juan Bautista, Chile|San Juan Bautista]], Juan Fernández.<ref>{{cite news|url=https://www.anfp.cl/noticia/38022/c...-un-inicio-en-el-chile-insular|title=Comienza la Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar: Más partidos y un inicio en el Chile Insular|trans-title=The Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar starts: More matches and a start in Insular Chile|publisher=[[Asociación Nacional de Fútbol Profesional|ANFP]]|language=es|date=19 April 2024|access-date=28 April 2024}}</ref>
== Prizes ==
The champions of this edition will be entitled to earn the right to compete in the [[2025 Copa Libertadores]], taking the ''Chile 4'' berth, and will also earn the right to play the 2025 [[Supercopa de Chile]] against the [[2024 Chilean Primera División|2024 Campeonato Nacional]] champions.
== Schedule ==
{| class="wikitable" style="text-align: center"
! colspan=2| Round !! Draw date !! First leg !! Second leg
|-
| colspan=2| Preliminary stage || 17 April 2024<ref name="Preliminary draw">{{cite news|url=https://redgol.cl/campeonato-nacion...rimeros-cruces-en-la-copa-chile-2024|title=La Tercera A toma protagonismo: Confirman los primeros cruces en la Copa Chile 2024|trans-title=Tercera A takes center stage: The first matches in the 2024 Copa Chile are confirmed|publisher=RedGol|language=es|date=17 April 2024|access-date=28 April 2024}}</ref> || 27–29 April 2024 || 5 May 2024
|-
| rowspan=4| Regional stage || Round of 16 || rowspan=6| 26 April 2024<ref name="Regional stage draw">{{cite news|url=https://www.adnradio.cl/2024/04/26/...ara-el-torneo-a-lo-largo-del-pais/|title=Copa Chile 2024: cómo es el formato y cómo se jugará el torneo a lo largo del país|trans-title=2024 Copa Chile: how is the format and how will be the tournament be played throughout the country|publisher=ADN Radio|language=es|date=26 April 2024|access-date=28 April 2024}}</ref> || colspan=2| TBD 2024
|-
| Quarter-finals ||colspan=2 rowspan=5| TBD 2024
|-
| Semi-finals
|-
| Finals
|-
| rowspan=2| National stage || Semi-finals
|-
| Final
|}
== Teams ==
79 clubs take part in this edition of the Copa Chile: 16 from the [[Chilean Primera División|Primera División]], 16 from the [[Primera B de Chile|Primera B]], 14 from the [[Segunda División de Chile|Segunda División Profesional]], 14 from [[Tercera A (Chile)|Tercera A]], 16 from regional amateur leagues, and three invited teams.
===Primera A===
{{Div col|colwidth=18em}}
* [[Audax Italiano]]
* [[C.D. Cobreloa|Cobreloa]]
* [[C.D. Cobresal|Cobresal]]
* [[Colo-Colo]]
* [[Coquimbo Unido]]
* [[Deportes Copiapó]]
* [[Deportes Iquique]]
* [[Everton de Viña del Mar|Everton]]
* [[Huachipato FC|Huachipato]]
* [[Ñublense]]
* [[O'Higgins F.C.|O'Higgins]]
* [[Club Deportivo Palestino|Palestino]]
* [[Unión Española]]
* [[Unión La Calera]]
* [[Club Deportivo Universidad Católica|Universidad Católica]]
* [[Club Universidad de Chile|Universidad de Chile]]
{{div col end}}
===Primera B===
{{Div col|colwidth=18em}}
* [[A.C. Barnechea|Barnechea]]
* [[Curicó Unido]]
* [[C.D. Antofagasta|Deportes Antofagasta]]
* [[Deportes La Serena]]
* [[Deportes Limache]]
* [[Deportes Recoleta]]
* [[Deportes Santa Cruz]]
* [[Deportes Temuco]]
* [[Deportes Magallanes|Magallanes]]
* [[Rangers de Talca|Rangers]]
* [[San Luis de Quillota|San Luis]]
* [[San Marcos de Arica]]
* [[Santiago Morning]]
* [[Santiago Wanderers]]
* [[Unión San Felipe]]
* [[C.D. Universidad de Concepción|Universidad de Concepción]]
{{div col end}}
===Segunda División===
{{Div col|colwidth=18em}}
* [[Concón National]]
* [[Deportes Concepción (Chile)|Deportes Concepción]]
* [[Deportes Linares]]
* [[Deportes Melipilla]]
* [[Deportes Puerto Montt]]
* Deportes Rengo
* [[C.D. Arturo Fernández Vial|Fernández Vial]]
* [[General Velásquez]]
* [[Lautaro de Buin]]
* [[Provincial Osorno]]
* [[Provincial Ovalle]]
* [[Real Juventud San Joaquín|Real San Joaquín]]
* [[San Antonio Unido]]
* [[CD Trasandino|Trasandino]]
{{div col end}}
===Tercera División A===
{{Div col|colwidth=18em}}
* Brujas de Salamanca
* Chimbarongo
* [[CD Colchagua|Colchagua]]
* Comunal Cabrero
* [[Constitución Unido]]
* [[Deportes Colina]]
* Deportes Quillón
* [[Deportes Valdivia]]
* [[Deportes Iberia|Iberia]]
* Imperial Unido
* [[Municipal Mejillones]]
* [[Municipal Puente Alto]]
* Santiago City
* Unión Compañías
{{div col end}}
===Regional amateur clubs===
{{Div col|colwidth=18em}}
* Alas Portuarias
* Barcelona
* Central Norte
* Colo-Colo (Chile Chico)
* El Lucero
* Ferroviarios
* Halcones
* Juvenil Seminario
* Legua Juniors
* Marcos Trincado
* Miramar
* Norte Unido
* Presidente Ibáñez
* San Antonio Unido (Temuco)
* Unión Wanderers
* Vicente Pérez
{{div col end}}
===Invited teams===
{{Div col|colwidth=18em}}
* 11 de Septiembre
* Glorias Navales
* [[Juan Fernández Islands]]
{{div col end}}
== Preliminary stage ==
The pairings for the preliminary stage were announced by the ANFA on 17 April 2024.<ref name="Preliminary draw"/> The participating clubs were split into two groups, one of them made of regional ANFA clubs and the other one featuring the Tercera División A teams. They were then drawn against a team in their group, according to geographical and safety criteria. Matches in this round will be played from 27 April to 5 May 2024.
=== Opening match ===
The opening match of the competition was played on 27 April 2024.
{{Football box collapsible
|date = {{Start date|2024|4|27|df=y}}
|time = {{UTZ|12:30|-4}}
|team1 = '''[[Juan Fernández Islands]]'''
|team2 = [[Santiago Wanderers]]
|score = 1–2
|report = https://campeonatochileno.cl/noticia/10681/wanderers-triunfo-en-el-archipielago-de-juan-fernandez
|goals1 =
*O. Salas {{goal|74|pen.}}
|goals2 =
*Ponce {{goal|71}}
*Pereyra {{goal|86}}
|stadium = Municipal de Juan Fernández
|location = [[San Juan Bautista, Chile|San Juan Bautista]]
|attendance =
|referee = Nicolás Millas
}}
=== Tercera División preliminaries ===
{{TwoLegStart}}
|+Tercera División
{{TwoLegResult|[[Municipal Mejillones]]||1|[[Deportes Colina]]||0–1|}}
{{TwoLegResult|Unión Compañías||2|Brujas de Salamanca||1–1|}}
{{TwoLegResult|Chimbarongo||3|Santiago City||4–2|}}
{{TwoLegResult|[[CD Colchagua|Colchagua]]||4|Municipal Puente Alto||{{small|28 Apr}}|}}
{{TwoLegResult|Deportes Quillón||5|Constitución Unido||4–3|}}
{{TwoLegResult|Comunal Cabrero||6|[[Deportes Iberia|Iberia]]||1–0|}}
{{TwoLegResult|Imperial Unido||7|[[Deportes Valdivia]]||1–0|}}
|}
Source: En El Camarín<ref name=EEC>{{cite web |title=Copa Chile Fase Previa ANFA 2024 |url=https://enelcamarin.cl/joomsport_season/copa-chile-fase-previa-anfa-2024/?action=calendar |publisher=En El Camarín |access-date=28 April 2024}}</ref>
=== Regional amateur preliminaries ===
The regional representatives from [[Arica y Parinacota Region|Arica y Parinacota]] (11 de Septiembre), [[Tarapacá Region|Tarapacá]] (Norte Unido), [[Antofagasta Region|Antofagasta]] (Central Norte), [[Atacama Region|Atacama]] (Barcelona), [[Aysén Region|Aysén]], and [[Magallanes Region|Magallanes]] (Presidente Ibáñez) did not participate in this stage and instead were given a bye to the regional stage given the condition of remoteness of their respective regions.
{{TwoLegStart}}
|+Amateur clubs
{{TwoLegResult|Unión Glorias Navales||1|Miramar||{{small|28 Apr}}|}}
{{TwoLegResult|El Lucero||2|Juvenil Seminario||{{small|29 Apr}}|}}
{{TwoLegResult|San Antonio Unido (Temuco)||3|Ferroviarios||{{small|28 Apr}}|}}
{{TwoLegResult|Unión Wanderers||4|Vicente Pérez||0–0|}}
|}
Source: En El Camarín<ref name=EEC/>
=== Aysén preliminary ===
The [[Aysén Region|Aysén]] regional association opted to hold a triangular tournament between its three representatives (Alas Portuarias, Colo-Colo (Chile Chico), and Halcones) to decide the Aysén representative in the regional stage of the competition. Matches will be played from 27 April to 1 May 2024 in [[Coyhaique]].<ref>{{cite news|url=https://www.diarioregionalaysen.cl/...reparan-para-la-copa-chile-2024|title=Equipos de la Región de Aysén se preparan para la Copa Chile 2024|trans-title=Aysén Region teams prepare themselves for the 2024 Copa Chile|publisher=Diario Regional Aysén|language=es|date=24 April 2024|access-date=28 April 2024}}</ref>
{{#invoke:Sports table|main|style=football
|source=[https://enelcamarin.cl/joomsport_season/copa-chile-fase-previa-anfa-2024/ En El Camarín]
|show_matches=true |matches_style=FBR
<!--Update team positions here-->
|team_order=ALP, HAL, CCC
<!--Update team qualifications here (defined below)-->
|result1=RS
<!--Update team results here and then (if needed) positions above. Don't forget to update the date (update parameter)-->
|update=27 April 2024
|win_ALP=1 |draw_ALP=0 |loss_ALP=0 |gf_ALP=3 |ga_ALP=2
|win_CCC=0 |draw_CCC=0 |loss_CCC=1 |gf_CCC=2 |ga_CCC=3
|win_HAL=0 |draw_HAL=0 |loss_HAL=0 |gf_HAL=0 |ga_HAL=0
<!--Team definitions (wikilinks in table)-->
|name_ALP=Alas Portuarias
|name_CCC=Colo-Colo (Chile Chico)
|name_HAL=Halcones
<!--Table settings and rules-->
|class_rules=1) Points, 2) Goal difference, 3) Goals for, 4) Drawing of lots.
<!--Qualification column definitions-->
|res_col_header=Q
|col_RS=green1 |text_RS={{nowrap|Advance to [[#Regional stage|Regional stage]]}}
|match_ALP_CCC=3–2
|match_ALP_HAL=null
|match_CCC_ALP=null
|match_CCC_HAL=null
|match_HAL_ALP={{small|1 May}}
|match_HAL_CCC={{small|28 Apr}}
}}
== Regional stage ==
The draw for the regional stage was held on 26 April 2024.<ref name="Regional stage draw"/> The 64 participating teams were split into four zones (North, Central-North, Central-South, and South) and drawn against a team from their same regional zone. Ties in the round of 16 will be single-legged, ties from the quarter-finals onwards will be double-legged.
=== North Zone ===
==== Bracket ====
{{16TeamBracket|legs=1/2/2/2|aggregate=y
| team-width = 180|nowrap=y
| RD1 = Round of 16
| RD2 = Quarter-finals
| RD3 = Semi-finals
| RD4 = Finals
| RD1-seed1 =
| RD1-team1 = Barcelona
| RD1-score1 =
| RD1-seed2 = 7
| RD1-team2 = [[C.D. Cobreloa|Cobreloa]]
| RD1-score2 =
| RD1-seed3 =
| RD1-team3 = 11 de Septiembre
| RD1-score3 =
| RD1-seed4 = 29
| RD1-team4 = [[San Marcos de Arica]]
| RD1-score4 =
| RD1-seed5 =
| RD1-team5 = Norte Unido
| RD1-score5 =
| RD1-seed6 = 19
| RD1-team6 = [[Deportes Iquique]]
| RD1-score6 =
| RD1-seed7 =
| RD1-team7 = Central Norte
| RD1-score7 =
| RD1-seed8 = 17
| RD1-team8 = [[C.D. Antofagasta|Deportes Antofagasta]]
| RD1-score8 =
| RD1-seed9 = 45
| RD1-team9 = [[Provincial Ovalle]]
| RD1-score9 =
| RD1-seed10 = 13
| RD1-team10 = [[C.D. Cobresal|Cobresal]]
| RD1-score10 =
| RD1-seed11 =
| RD1-team11 = Winners Tercera División 1
| RD1-score11 =
| RD1-seed12 = 30
| RD1-team12 = [[Deportes Copiapó]]
| RD1-score12 =
| RD1-seed13 = 44
| RD1-team13 = [[CD Trasandino|Trasandino]]
| RD1-score13 =
| RD1-seed14 = 20
| RD1-team14 = [[Deportes La Serena]]
| RD1-score14 =
| RD1-seed15 =
| RD1-team15 = Winners Tercera División 2
| RD1-score15 =
| RD1-seed16 = 15
| RD1-team16 = [[Coquimbo Unido]]
| RD1-score16 =
| RD2-seed1 =
| RD2-team1 =
| RD2-score1-1 =
| RD2-score1-2 =
| RD2-score1-agg =
| RD2-seed2 =
| RD2-team2 =
| RD2-score2-1 =
| RD2-score2-2 =
| RD2-score2-agg =
| RD2-seed3 =
| RD2-team3 =
| RD2-score3-1 =
| RD2-score3-2 =
| RD2-score3-agg =
| RD2-seed4 =
| RD2-team4 =
| RD2-score4-1 =
| RD2-score4-2 =
| RD2-score4-agg =
| RD2-seed5 =
| RD2-team5 =
| RD2-score5-1 =
| RD2-score5-2 =
| RD2-score5-agg =
| RD2-seed6 =
| RD2-team6 =
| RD2-score6-1 =
| RD2-score6-2 =
| RD2-score6-agg =
| RD2-seed7 =
| RD2-team7 =
| RD2-score7-1 =
| RD2-score7-2 =
| RD2-score7-agg =
| RD2-seed8 =
| RD2-team8 =
| RD2-score8-1 =
| RD2-score8-2 =
| RD2-score8-agg =
| RD3-seed1 =
| RD3-team1 =
| RD3-score1-1 =
| RD3-score1-2 =
| RD3-score1-agg =
| RD3-seed2 =
| RD3-team2 =
| RD3-score2-1 =
| RD3-score2-2 =
| RD3-score2-agg =
| RD3-seed3 =
| RD3-team3 =
| RD3-score3-1 =
| RD3-score3-2 =
| RD3-score3-agg =
| RD3-seed4 =
| RD3-team4 =
| RD3-score4-1 =
| RD3-score4-2 =
| RD3-score4-agg =
| RD4-seed1 =
| RD4-team1 =
| RD4-score1-1 =
| RD4-score1-2 =
| RD4-score1-agg =
| RD4-seed2 =
| RD4-team2 =
| RD4-score2-1 =
| RD4-score2-2 =
| RD4-score2-agg =
}}
==== Round of 16 ====
{{OneLegStart}}
{{OneLegResult|Barcelona|||[[C.D. Cobreloa|Cobreloa]]|}}
{{OneLegResult|11 de Septiembre|||[[San Marcos de Arica]]|}}
{{OneLegResult|Norte Unido|||[[Deportes Iquique]]|}}
{{OneLegResult|Central Norte|||[[C.D. Antofagasta|Deportes Antofagasta]]|}}
{{OneLegResult|[[Provincial Ovalle]]|||[[C.D. Cobresal|Cobresal]]|}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 1|||[[Deportes Copiapó]]|}}
{{OneLegResult|[[CD Trasandino|Trasandino]]|||[[Deportes La Serena]]|}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 2|||[[Coquimbo Unido]]|}}
|}
=== Central–North Zone ===
==== Bracket ====
{{16TeamBracket|legs=1/2/2/2|aggregate=y
| team-width = 180|nowrap=y
| RD1 = Round of 16
| RD2 = Quarter-finals
| RD3 = Semi-finals
| RD4 = Finals
| RD1-seed1 =
| RD1-team1 = Winners Tercera División 4
| RD1-score1 =
| RD1-seed2 = 2
| RD1-team2 = [[Club Universidad de Chile|Universidad de Chile]]
| RD1-score2 =
| RD1-seed3 = 37
| RD1-team3 = [[San Antonio Unido]]
| RD1-score3 =
| RD1-seed4 = 21
| RD1-team4 = [[Unión La Calera]]
| RD1-score4 =
| RD1-seed5 = 36
| RD1-team5 = [[Deportes Melipilla]]
| RD1-score5 =
| RD1-seed6 = 23
| RD1-team6 = [[Unión San Felipe]]
| RD1-score6 =
| RD1-seed7 = 27
| RD1-team7 = [[San Luis de Quillota|San Luis]]
| RD1-score7 =
| RD1-seed8 = 8
| RD1-team8 = [[Everton de Viña del Mar|Everton]]
| RD1-score8 =
| RD1-seed9 =
| RD1-team9 = Winners Amateur 1
| RD1-score9 =
| RD1-seed10 = 4
| RD1-team10 = [[Club Deportivo Universidad Católica|Universidad Católica]]
| RD1-score10 =
| RD1-seed11 =
| RD1-team11 = [[Concón National]]
| RD1-score11 =
| RD1-seed12 =
| RD1-team12 = [[Santiago Wanderers]]
| RD1-score12 =
| RD1-seed13 = 42
| RD1-team13 = [[Deportes Limache]]
| RD1-score13 =
| RD1-seed14 = 25
| RD1-team14 = [[A.C. Barnechea|Barnechea]]
| RD1-score14 =
| RD1-seed15 =
| RD1-team15 = Winners Tercera División 3
| RD1-score15 =
| RD1-seed16 = 6
| RD1-team16 = [[Club Deportivo Palestino|Palestino]]
| RD1-score16 =
| RD2-seed1 =
| RD2-team1 =
| RD2-score1-1 =
| RD2-score1-2 =
| RD2-score1-agg =
| RD2-seed2 =
| RD2-team2 =
| RD2-score2-1 =
| RD2-score2-2 =
| RD2-score2-agg =
| RD2-seed3 =
| RD2-team3 =
| RD2-score3-1 =
| RD2-score3-2 =
| RD2-score3-agg =
| RD2-seed4 =
| RD2-team4 =
| RD2-score4-1 =
| RD2-score4-2 =
| RD2-score4-agg =
| RD2-seed5 =
| RD2-team5 =
| RD2-score5-1 =
| RD2-score5-2 =
| RD2-score5-agg =
| RD2-seed6 =
| RD2-team6 =
| RD2-score6-1 =
| RD2-score6-2 =
| RD2-score6-agg =
| RD2-seed7 =
| RD2-team7 =
| RD2-score7-1 =
| RD2-score7-2 =
| RD2-score7-agg =
| RD2-seed8 =
| RD2-team8 =
| RD2-score8-1 =
| RD2-score8-2 =
| RD2-score8-agg =
| RD3-seed1 =
| RD3-team1 =
| RD3-score1-1 =
| RD3-score1-2 =
| RD3-score1-agg =
| RD3-seed2 =
| RD3-team2 =
| RD3-score2-1 =
| RD3-score2-2 =
| RD3-score2-agg =
| RD3-seed3 =
| RD3-team3 =
| RD3-score3-1 =
| RD3-score3-2 =
| RD3-score3-agg =
| RD3-seed4 =
| RD3-team4 =
| RD3-score4-1 =
| RD3-score4-2 =
| RD3-score4-agg =
| RD4-seed1 =
| RD4-team1 =
| RD4-score1-1 =
| RD4-score1-2 =
| RD4-score1-agg =
| RD4-seed2 =
| RD4-team2 =
| RD4-score2-1 =
| RD4-score2-2 =
| RD4-score2-agg =
}}
==== Round of 16 ====
{{OneLegStart}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 4|||[[Club Universidad de Chile|Universidad de Chile]]|}}
{{OneLegResult|[[San Antonio Unido]]|||[[Unión La Calera]]|}}
{{OneLegResult|[[Deportes Melipilla]]|||[[Unión San Felipe]]|}}
{{OneLegResult|[[San Luis de Quillota|San Luis]]|||[[Everton de Viña del Mar|Everton]]|}}
{{OneLegResult|Winners Amateur 1|||[[Club Deportivo Universidad Católica|Universidad Católica]]|}}
{{OneLegResult|[[Concón National]]|||[[Santiago Wanderers]]|}}
{{OneLegResult|[[Deportes Limache]]|||[[A.C. Barnechea|Barnechea]]|}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 3|||[[Club Deportivo Palestino|Palestino]]|}}
|}
=== Central–South Zone ===
==== Bracket ====
{{16TeamBracket|legs=1/2/2/2|aggregate=y
| team-width = 180|nowrap=y
| RD1 = Round of 16
| RD2 = Quarter-finals
| RD3 = Semi-finals
| RD4 = Finals
| RD1-seed1 =
| RD1-team1 = Winners Tercera División 5
| RD1-score1 =
| RD1-seed2 = 1
| RD1-team2 = [[Colo-Colo]]
| RD1-score2 =
| RD1-seed3 = 40
| RD1-team3 = [[Lautaro de Buin]]
| RD1-score3 =
| RD1-seed4 = 12
| RD1-team4 = [[O'Higgins F.C.|O'Higgins]]
| RD1-score4 =
| RD1-seed5 = 47
| RD1-team5 = Deportes Rengo
| RD1-score5 =
| RD1-seed6 = 35
| RD1-team6 = [[Deportes Santa Cruz]]
| RD1-score6 =
| RD1-seed7 = 39
| RD1-team7 = [[Deportes Recoleta]]
| RD1-score7 =
| RD1-seed8 = 10
| RD1-team8 = [[Audax Italiano]]
| RD1-score8 =
| RD1-seed9 =
| RD1-team9 = Marcos Trincado
| RD1-score9 =
| RD1-seed10 = 3
| RD1-team10 = [[Unión Española]]
| RD1-score10 =
| RD1-seed11 = 49
| RD1-team11 = [[Real Juventud San Joaquín|Real San Joaquín]]
| RD1-score11 =
| RD1-seed12 = 24
| RD1-team12 = [[Santiago Morning]]
| RD1-score12 =
| RD1-seed13 = 38
| RD1-team13 = [[General Velásquez]]
| RD1-score13 =
| RD1-seed14 = 22
| RD1-team14 = [[Curicó Unido]]
| RD1-score14 =
| RD1-seed15 =
| RD1-team15 = Winners Amateur 2
| RD1-score15 =
| RD1-seed16 = 5
| RD1-team16 = [[Deportes Magallanes|Magallanes]]
| RD1-score16 =
| RD2-seed1 =
| RD2-team1 =
| RD2-score1-1 =
| RD2-score1-2 =
| RD2-score1-agg =
| RD2-seed2 =
| RD2-team2 =
| RD2-score2-1 =
| RD2-score2-2 =
| RD2-score2-agg =
| RD2-seed3 =
| RD2-team3 =
| RD2-score3-1 =
| RD2-score3-2 =
| RD2-score3-agg =
| RD2-seed4 =
| RD2-team4 =
| RD2-score4-1 =
| RD2-score4-2 =
| RD2-score4-agg =
| RD2-seed5 =
| RD2-team5 =
| RD2-score5-1 =
| RD2-score5-2 =
| RD2-score5-agg =
| RD2-seed6 =
| RD2-team6 =
| RD2-score6-1 =
| RD2-score6-2 =
| RD2-score6-agg =
| RD2-seed7 =
| RD2-team7 =
| RD2-score7-1 =
| RD2-score7-2 =
| RD2-score7-agg =
| RD2-seed8 =
| RD2-team8 =
| RD2-score8-1 =
| RD2-score8-2 =
| RD2-score8-agg =
| RD3-seed1 =
| RD3-team1 =
| RD3-score1-1 =
| RD3-score1-2 =
| RD3-score1-agg =
| RD3-seed2 =
| RD3-team2 =
| RD3-score2-1 =
| RD3-score2-2 =
| RD3-score2-agg =
| RD3-seed3 =
| RD3-team3 =
| RD3-score3-1 =
| RD3-score3-2 =
| RD3-score3-agg =
| RD3-seed4 =
| RD3-team4 =
| RD3-score4-1 =
| RD3-score4-2 =
| RD3-score4-agg =
| RD4-seed1 =
| RD4-team1 =
| RD4-score1-1 =
| RD4-score1-2 =
| RD4-score1-agg =
| RD4-seed2 =
| RD4-team2 =
| RD4-score2-1 =
| RD4-score2-2 =
| RD4-score2-agg =
}}
==== Round of 16 ====
{{OneLegStart}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 5|||[[Colo-Colo]]|}}
{{OneLegResult|[[Lautaro de Buin]]|||[[O'Higgins F.C.|O'Higgins]]|}}
{{OneLegResult|Deportes Rengo|||[[Deportes Santa Cruz]]|}}
{{OneLegResult|[[Deportes Recoleta]]|||[[Audax Italiano]]|}}
{{OneLegResult|Marcos Trincado|||[[Unión Española]]|}}
{{OneLegResult|[[Real Juventud San Joaquín|Real San Joaquín]]|||[[Santiago Morning]]|}}
{{OneLegResult|[[General Velásquez]]|||[[Curicó Unido]]|}}
{{OneLegResult|Winners Amateur 2|||[[Deportes Magallanes|Magallanes]]|}}
|}
=== South Zone ===
==== Bracket ====
{{16TeamBracket|legs=1/2/2/2|aggregate=y
| team-width = 180|nowrap=y
| RD1 = Round of 16
| RD2 = Quarter-finals
| RD3 = Semi-finals
| RD4 = Finals
| RD1-seed1 =
| RD1-team1 = Winners Amateur 3
| RD1-score1 =
| RD1-seed2 = 18
| RD1-team2 = [[Ñublense]]
| RD1-score2 =
| RD1-seed3 =
| RD1-team3 = Winners Tercera División 6
| RD1-score3 =
| RD1-seed4 = 26
| RD1-team4 = [[Rangers de Talca|Rangers]]
| RD1-score4 =
| RD1-seed5 = 54
| RD1-team5 = [[Deportes Linares]]
| RD1-score5 =
| RD1-seed6 = 34
| RD1-team6 = [[Deportes Concepción (Chile)|Deportes Concepción]]
| RD1-score6 =
| RD1-seed7 =
| RD1-team7 = Winners Amateur 4
| RD1-score7 =
| RD1-seed8 = 11
| RD1-team8 = [[C.D. Universidad de Concepción|Universidad de Concepción]]
| RD1-score8 =
| RD1-seed9 =
| RD1-team9 = Presidente Ibáñez
| RD1-score9 =
| RD1-seed10 = 9
| RD1-team10 = [[Huachipato FC|Huachipato]]
| RD1-score10 =
| RD1-seed11 =
| RD1-team11 = Winners Tercera División 7
| RD1-score11 =
| RD1-seed12 = 33
| RD1-team12 = [[C.D. Arturo Fernández Vial|Fernández Vial]]
| RD1-score12 =
| RD1-seed13 =
| RD1-team13 = Aysén preliminary winner
| RD1-score13 =
| RD1-seed14 = 28
| RD1-team14 = [[Deportes Puerto Montt]]
| RD1-score14 =
| RD1-seed15 = 48
| RD1-team15 = [[Provincial Osorno]]
| RD1-score15 =
| RD1-seed16 = 16
| RD1-team16 = [[Deportes Temuco]]
| RD1-score16 =
| RD2-seed1 =
| RD2-team1 =
| RD2-score1-1 =
| RD2-score1-2 =
| RD2-score1-agg =
| RD2-seed2 =
| RD2-team2 =
| RD2-score2-1 =
| RD2-score2-2 =
| RD2-score2-agg =
| RD2-seed3 =
| RD2-team3 =
| RD2-score3-1 =
| RD2-score3-2 =
| RD2-score3-agg =
| RD2-seed4 =
| RD2-team4 =
| RD2-score4-1 =
| RD2-score4-2 =
| RD2-score4-agg =
| RD2-seed5 =
| RD2-team5 =
| RD2-score5-1 =
| RD2-score5-2 =
| RD2-score5-agg =
| RD2-seed6 =
| RD2-team6 =
| RD2-score6-1 =
| RD2-score6-2 =
| RD2-score6-agg =
| RD2-seed7 =
| RD2-team7 =
| RD2-score7-1 =
| RD2-score7-2 =
| RD2-score7-agg =
| RD2-seed8 =
| RD2-team8 =
| RD2-score8-1 =
| RD2-score8-2 =
| RD2-score8-agg =
| RD3-seed1 =
| RD3-team1 =
| RD3-score1-1 =
| RD3-score1-2 =
| RD3-score1-agg =
| RD3-seed2 =
| RD3-team2 =
| RD3-score2-1 =
| RD3-score2-2 =
| RD3-score2-agg =
| RD3-seed3 =
| RD3-team3 =
| RD3-score3-1 =
| RD3-score3-2 =
| RD3-score3-agg =
| RD3-seed4 =
| RD3-team4 =
| RD3-score4-1 =
| RD3-score4-2 =
| RD3-score4-agg =
| RD4-seed1 =
| RD4-team1 =
| RD4-score1-1 =
| RD4-score1-2 =
| RD4-score1-agg =
| RD4-seed2 =
| RD4-team2 =
| RD4-score2-1 =
| RD4-score2-2 =
| RD4-score2-agg =
}}
==== Round of 16 ====
{{OneLegStart}}
{{OneLegResult|Winners Amateur 3|||[[Ñublense]]|}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 6|||[[Rangers de Talca|Rangers]]|}}
{{OneLegResult|[[Deportes Linares]]|||[[Deportes Concepción (Chile)|Deportes Concepción]]|}}
{{OneLegResult|Winners Amateur 4|||[[C.D. Universidad de Concepción|Universidad de Concepción]]|}}
{{OneLegResult|Presidente Ibáñez|||[[Huachipato FC|Huachipato]]|}}
{{OneLegResult|Winners Tercera División 7|||[[C.D. Arturo Fernández Vial|Fernández Vial]]|}}
{{OneLegResult|Aysén preliminary winner|||[[Deportes Puerto Montt]]|}}
{{OneLegResult|[[Provincial Osorno]]|||[[Deportes Temuco]]|}}
|}
== See also ==
* [[2024 Chilean Primera División]]
* [[2024 Primera B de Chile]]
* [[2024 Supercopa de Chile]]
== References ==
{{reflist}}
{{Copa Chile}}
{{2024 in South American football (CONMEBOL)}}
{{DEFAULTSORT:2024 Copa Chile}}
[[Category:2024 domestic association football cups|Chile]]
[[Category:Copa Chile seasons|2024]]
[[Category:2024 in Chilean football|Copa Chile]]
Okumaya devam et...