Tarih ve saat fonksiyonları

'ASP' forumunda Feronia tarafından 16 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

 1. Feronia

  Feronia Elektrik Mühendisi .&

  Katılım:
  21 Kasım 2013
  Mesaj:
  336
  ASP’de tarih saat fonksiyonları -date time function- işlerin zamanında yürümesini isteyen bir yazılımcı için hayati önem taşır. Lafı uzatmadan hazır fonksiyonları yazalım. Çok açıklamaya da gerek yok. Herşey anlaşılır durumda.

  Date(): Bugün tarihini verir: (27.02.2010)
  Time(): O andaki saati verir: (10:09:20)
  Now(): O andaki tarih ve saati birlikte verir: (27.02.2010 10:09:20)

  ASP’de buna ek olarak Weekday (haftanın günü), WeekdayName (günün adı) ve Monthname (ayın adı) fonksiyonları da vardır. Bu fonksiyonlar değerlerini Date fonksiyonuna göre alırlar. Örneğin,

  <%= WeekdayName(Weekday(Date))%>
  komutu bize bugün Cumartesi ise “Cumartesi” değerini verir.

  <%= MonthName(Month(Date))%>
  komutu bize bu ay Mart ise “Şubat” değerini verir. VBScript’in bunlara ek olarak Day (gün), Month (ay) ve Year (yıl) fonksiyonları da değerlerini Date fonksiyonundan alarak, size bir rakam verirler. Eğer tarih 27 Şubat 2010 ise:

  <%= Day(Date)%>… 27
  <%= Month(Date)%>… 3
  <%= Year(Date)%>… 2010

  değerini verir. ASP, bu değerleri doğruca işletim sisteminden alır. Dolayısıyla işletim sisteminin bölgesel ayarları Türkiye için yapılmışsa, gün adları Türkçe olarak dönecektir. Ayrıca, tarih ve saat biçimleri de bölgesel ayarlara bağlı olarak, ay önde, gün arkada veya tersi, saat de 12 saat veya 24 saat esasına göre döner. ASP programlarınızı kişisel Web Server’da denerken kendi bilgisayarınızın tarih ve saatini; internette çalıştırırken Server’ın tarih ve saatini alırsınız.
   

Bu Sayfayı Paylaş