Işletim sistemi nedir? Ne işe yarar?

'İşletim Sistemleri' forumunda t4t1fati tarafından 4 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

 1. t4t1fati

  t4t1fati New Member

  Katılım:
  24 Nisan 2012
  Mesaj:
  674
  İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama programlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır.
  İşletim sistemi, bütün diğer yazılımların belleğe, girdi/çıktı aygıtlarına ve kütük sistemine erişimini sağlar. Birden çok program aynı anda çalışıyorsa, işletim sistemi her programa yeterli sistem kaynağını ayırmaktan ve birbirleri ile çakışmamalarını sağlamaktan da sorumludur.


  2005 yılı itibari ile, en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri iki ana grupta toplanabilir: Microsoft Windows grubu ve UNIX benzeri işletim sistemlerini içeren grup (bu grup içinde pek çok Unix versiyonu, Linux ve Mac OS sayılabilir).

  UNIX, akademik çevrelerde ve sunucu olarak kullanılmaktayken, Windows ise evde ve ofislerde masaüstünde tercih edilmektedir. Masaüstü bilgisayarlarında Windows, diğer işletim sistemlerinden çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır ve çeşitli araştırmalar Windows'un masaüstünde pazar payının %90 ile %98 arasında olduğunu göstermektedir. Linux sunucularda yaygın olarak kullanılmaktayken, evlere ve ofis masaüstlerine de yavaş yavaş girmektedir. UNIX'in ana kısımlarından yararlanan Mac OS ve onun öncülleri ise daha çok masaüstü yayıncılıkta kullanılmaktadır.

  Anabilgisayarlar ve gömülü sistemler ise çoğu Windows ve UNIX'le doğrudan bağlantısı olmayan pek çok değişik işletim sistemi kullanmaktadır.

  Unix Tabanlı İşletim Sistemleri

  GNU/Linux
  Solaris
  OpenSolaris
  BSD Unix Türevleri
  FreeBSD
  DesktopBSD Masaüstü kullanımı için FreeBSD dağıtımı
  PC-BSD Masaüstü kullanımı için FreeBSD dağıtımı
  DragonFly BSD Masaüstü kullanımı için FreeBSD dağıtımı
  NetBSD
  OpenBSD NetBSD'den ayrılmış ve güvenlik odaklı bir BSD türevi
  HP-UX
  AIX
   

Bu Sayfayı Paylaş