İşletim Sistemlerinin Gelişmiş Özellikleri

'İşletim Sistemleri' forumunda Seyit ŞAHİN tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

1. Seyit ŞAHİN

Seyit ŞAHİN ѕeyiтѕнɴ - weвѕυlтαɴ ∞

1.Sistem Ve Bakım​

Birçok bilgisayar kullanıcının ortak şikayetleri arasında yer alan sistem performansının kararlı olmayısı, çoğu zaman basit sebeplere dayanmaktadır. Yavaslayan ve gittikçe hantallasan sistemin kendine gelmesi için düzenli aralıklarla birtakım ince ayarlarının yapılması gerek kullanıcıyı gerekse sistemi rahatlatacaktır.

2.Sistem Geri Yükleme

Kötü bir kilitlenmeden sonra zamanı geriye çevirmek istediğiniz oldu mu? Son sürüm
    işletim sistemiyle bu yapılabilir. Sistem Geri Yükleme, kişisel bilgisayarın sistem dosyalarını
    ve programlarını her şeyin yolunda gittiği bir zamana döndürerek sorun giderme için
    saatlerce çabalamaları potansiyel olarak önler. Belgeleri, resimleri ve diğer verileri
    etkilemez, Başlat menüsü arama kutusuna "Sistem Geri Yükleme" yazılarak kolayca
    çalıştırılabilir.
    Son sürüm isletim sisteminde daha fazla sistem geri yükleme noktası oluşturabilir ve
    kişisel bilgisayar geri yüklendiğinde hangi dosyaların kaldırılacağını veya ekleneceğini kesin
    olarak görülebilmektedir.
    Daha fazla koruma için “Sistem Geri Yükleme”yi e-postaların, resimlerin, belgelerin
    ve diğer kişisel dosyaların güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak üzere tasarlanan son
    işletim sistemi sürümü yedekleme ile birlikte kullanabilmektedir.

Sitem geri yükleme noktası oluşturma

Disk Birleştirme

Disk birleştirme bir birimdeki (örneğin, bir sabit disk veya depolama aygıtı) parçalanmış verilerin birleştirilmesi işlemidir. Bir birime dosya kaydettikçe, değiştirdikçe ve sildikçe zaman içinde parçalanma ortaya çıkar. Bir dosyada kaydedilen değişiklikler, genellikle birimde orijinal dosyadan farklı bir yerde depolanır. Bu durum dosyanın işletim sisteminde göründüğü yeri değiştirmez, yalnızca dosyayı oluşturan bilgi bitlerinin gerçek birimde depolandığı yerleri değiştirir. Zamanla hem dosya hem de birimin kendisi parçalanır ve bilgisayar tek bir dosyayı açmak için farklı konumlara bakması gerektiğinden yavaşlar. Disk birleştiricisi sabit disk birimlerindeki verileri yeniden düzenleyen ve parçalanmış verileri yeniden bir araya getiren bir araçtır ve bu sayede bilgisayar daha verimli çalışabilir. Son işletim sistemi sürümünde disk birleştiricisi belirli bir zamanlamayla çalışır, bu sayede çalıştırmayı hatırlamak gerekmez ancak yine de bu araç el ile çalıştırabilir veya kullandığı zamanlama değiştirilebilir.

Disk birleştirici için aşağıdaki yolları izlenir:

“Disk Birleştiricisi”ni açmak için Başlat arama kutusuna Disk Birleştiricisi yazıp ardından sonuç listesinde “Disk Birleştiricisi” tıklanır. Yönetici parolası veya onay istenirse parola yazılır veya onay verilir.
    “Zamanlamayı Yapılandırma” tıklanıp birleştirmenin saati, sıklığı ve birlştirilmek istenen birimler seçilip ayar yapılabilir.

Bu Sayfayı Paylaş